W czwartek zakończyła się rywalizacja singlistek na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W chińskim finale Chen Meng pokonała Sun Yingshę, podium zaś uzupełniła reprezentantka gospodarzy.

W półfinałach Chinki nie przegrały ani jednego seta – Chen wygrała z Yu Mengyu, natomiast Sun pokonała Mimę Ito. Bezpośrednie starcie o złoto potoczyło się po myśli zawodniczki rozstawionej z jedynką – Chen wprawdzie przegrała pierwszego seta do 9, jednak dwa kolejne wygrała, a po wyrównaniu stanu meczu przez rodaczkę w czwartej partii, snów zwyciężyła dwie kolejne, zgarniając ostatecznie złoto. W meczu o brąz pierwszego seta wygrała reprezentantka Singapuru, w kolejnych czterech jednak triumfowała Japonka i tym samym dołożyła drugi krążek do kolekcji, po złocie wywalczonym w mikście z Junem Mizutanim.

Chińczycy zdominowali też rywalizację singlistów, choć w półfinałach nie poszło im tak łatwo, jak rodaczkom – obaj potrzebowali siedmiu setów, by dotrzeć do finału. Fan Zhendong pokonał Lina Yun-ju – w najbardziej zaciętych partiach wygrał 14-12, ale też i przegrał na przewagi 13-15. Niewiele zabrakło Dimitrijovi Ovtcharovowi do przełamania azjatyckiej dominacji – w starciu z Ma Longiem gonił jednak wynik – najpierw od stanu 0:2 do 2:2, później od 2:3 do 3:3, jednak w decydującym secie przegrał 9-11 i Niemcowi pozostanie walka o brąz z reprezentantem Chińskiemu Tajpej.