Panowie Roetert i Kovacs od kilkudziesięciu lat zajmują się tenisem w zakresie różnych jego aspektów. Pierwszy to doktor biomechaniki, nauki zajmującej się badaniem właściwości mechanicznych tkanek, narządów i układów. Wydał wiele publikacji dotyczących tenisa, przez siedem lat był dyrektorem juniorskiego US Open, a aktualnie zajmuje funkcję prezesa Amerykańskiego Związku Sportowego. Drugi, młodszy z nich, Mark S. Kovacs jest doktorem w dziedzinie fizjologii – nauki zajmującej się procesami, które zachodzą w ludzkim organizmie. Przeprowadza wiele badań dotyczących tenisa, które następnie prezentuje na krajowych i międzynarodowych konferencjach.

Osobno – każdy z nich jest wspaniałym specjalistą – jednak w 2011 roku połączyli siły i wiedzę, by wydać podręcznik – zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów – pokazujący, jak ciało człowieka zachowuje się podczas gry. Książka podzielona została na dziesięć rozdziałów. Pierwszy z nich jest wstępem, który każdy tenisista przeczytać powinien – dotyczy wymagań, jakie stawia przed nami tenis, związku nawierzchni kortów ze stylem gry oraz anatomię każdego uderzenia. Na barwnych ilustracjach znajdziemy sylwetki graczy wykonujących poszczególne zagrania wraz z zarysem mięśni, jakie wykonują pracę. Wszystkie wzbogacone są przypisami i opisem ich znaczenia podczas gry. Na końcu tej części książki znajdziemy także podstawowe informacje o tym, jak wygląda i z czego składa się dobry trening.

W następnych sześciu rozdziałach omawiane są poszczególne grupy mięśni oraz ich znaczenie w konkretnych uderzeniach – poczynając od obręczy barkowej, przez ramiona i nadgarstki, klatkę piersiową, plecy, tułów, aż po kończyny dolne. Przeczytamy o roli, jaką spełniają te grupy mięśni w tenisie, otrzymamy także opisy ćwiczeń, pozwalających dane mięśnie wzmocnić. Każde z ćwiczeń zawiera szczegółowe informacje wraz z ilustracjami, jak poprawnie je wykonywać. Przy każdym umieszczone są także symbole uderzeń, w których ćwiczenie może przynieść korzyść. Książkę zamykają trzy dodatkowe rozdziały – o rotacji, dodatkowych ćwiczeniach doskonalących i urazach w tenisie. Stanowią one bardzo dobre uzupełnienie głównych treści prezentowanych przez autorów.

Lektura z powodzeniem znajdzie odbiorców zarówno u świeżych adeptów tenisa, jak i profesjonalnych graczy – u wszystkich, którzy mają chęci, by wzbogacić swój trening o dodatkowe ćwiczenia, dotyczące najważniejszych w tenisie grup mięśni. Wiele jest tu także merytorycznej wiedzy biologicznej, którą można będzie pochwalić się na korcie w przerwie pomiędzy setami, czy po długim pojedynku. Wszystko czytelnie, prosto i z dużą ilością wiedzy.