Kolejny dzień wielkoszlemowego Australian Open został częściowo storpedowany przez opady deszczu. Mimo wszystko na kortach Melbourne Park byliśmy świadkami kilku niespodziewanych rozstrzygnięć!

Pierwsi rozstawieni zawodnicy już odpadli

Już na I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2023 swoją przygodę zakończyli rozstawieni Borrna Corić i Lorenzo Musetti.

Chorwat został pierwszym rozstawionym tenisistą, który odpadł z rywalizacji singlowej w Australii. Rozstawiony zawodnik z numerem “21” nie znalazł sposobu na swojego przeciwnika – Jiri Lehecka i przegrał w trzech setach 6:3, 6:3, 6:3. Czechowi do zwycięstwa wystarczyło tylko jedno przełamanie w każdym secie spotkania by wyeliminować wyżej notowanego rywala.

Los Borny podzielił również Lorenzo Musetti, ale przebiegł jego meczu był już zupełnie inny. W pierwszych dwóch setach lepiej wyglądał Lloyd Harris, ale następnie przyszło odrodzenie młodego Włocha. O zwycięstwie zadecydował tie-break, którego na swoją korzyść rozstrzygnął tenisista z RPA.

W pięciu setach odpadł także utytułowany tenisista – Stanislaw Wawrinka. Szwajcar po pięciosetowej bitwie musiał uznać wyższość Alexa Molcana. Słowak przegrywał już w setach 1-2, ale zdołał odwrócić losy tego pojedynku i wygrać w piątym secie 6:4.

Muguruza poza turniejem

Garbine Muguruza stoczyła zacięty bój z Belgijką, Elise Mertens, ale nie wytrzymała trudów meczu i roztrwoniła swoją przewagę. Była liderka światowego rankingu pewnie wygrała pierwszego seta, a w drugiej partii prowadziła już 6:5. Zdeterminowana Mertens zdołała doprowadzić do wyrównania, a w tie-breaku trzykrotnie odebrała rywalce serwis i do wyłonienia triumfatorki potrzeba było seta numer trzy. W tym Hiszpanka wyraźnie opadła z sił, nie nawiązując już walki z Belgijką, zdobywając tylko jednego gema. Po dwóch i pół godzinach rywalizacji Muguruza musiała przełknąć gorycz porażki, po raz pierwszy odpadając w pierwszej rundzie Australian Open.

Oprócz Hiszpanki z turniejem pożegnały się również dwie rozstawione tenisistki. Czeszka Marie Bouzkova (WTA 26) przegrała 2:6, 4:6 z Biancą Andreescu (WTA 43), mistrzynią US Open 2019. W ciągu godziny i 41 minut Kanadyjka posłała 23 kończące uderzenia przy 14 niewymuszonych błędach. Zawodniczka z Czech miała natomiast 14 piłek wygranych bezpośrednio i 11 pomyłek.

Niemiłą niespodzianką jest również odpadnięcie Amandy Anisimovej (WTA 27), która uległa 3:6, 4:6 Marcie Kostiuk (WTA 61). Amerykanka wykorzystała tylko dwa z siedmiu break pointów. Tenisistka ze wschodu miała natomiast cztery szanse na przełamanie i wszystkie je wykorzystała.

Polacy jak na razie bez strat

Zarówno światowa jedynka światowego rankingu Iga Świątek, jak i najlepszy nasz singlista w kraju – Hubert Hurkacz awansowali do 2. rundy wielkoszlemowego Australian Open. Magda Linette na swój pierwszy mecz musi jeszcze poczekać. Niekorzystne warunki pogodowe pokrzyżowały jej plany i Polkę na korcie zobaczymy dopiero jutro. Rywalką tenisistki z Poznania będzie Egipcjanka, Mayar Sherif.