Historia – Speed-ball

Z egipskich ciemności…

Początki gry speed-ball nie sięgają daleko wstecz i wiąże się z nimi krótka, acz ciekawa historia. Miała ona miejsce w Egipcie na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pewien dziesięcioletni chłopiec, Hussein Lotfy, trenował tenis ziemny pod okiem swojego ojca, Mohammada. Pan Mohammed zauważył, że podczas treningów syna wiele piłek pęka i nie nadaje się do użytku. Chciał jednak móc jeszcze je wykorzystać. Znalazł zatem sposób na trenowanie refleksu chłopca, polegający na połączeniu piłki ze statywem za pomocą żyłki tak, aby po uderzeniu piłka mogła się swobodnie obracać dookoła statywu. Wkrótce zauważył, że dzięki takiemu rozwiązaniu bardziej efektywnie można ćwiczyć nie tylko refleks, ale także uderzanie piłki, szybkość, kondycję i siłę.

Hussein zaczął trenować ogrodzie Państwa Lotfych, a u jego ojca zrodził się pomysł zupełnie nowego sportu wykorzystującego rakiety i piłki. Zaczął grać ze swoim synem, a niedługo później zaangażował również resztę rodziny do gry deblowej. Pierwotnie grę nazywali Beach-ball, głównie z uwagi na to, że grając na słonecznych plażach Aleksandrii przyciągali całe grupy ludzi, przez co gra w błyskawicznym tempie zyskiwała nowych entuzjastów. Zauważając szybki wzrost zainteresowania grą, zdecydowali, że powinna ona stać się nowym sportem, a nie jedynie rekreacyjną rozrywką plażową.

Pierwszy profesjonalny kort do gry powstał w mieście Port Said, gdzie mieszkali Państwo Lotfy. Nowy sport zarejestrowany został w 1962 roku pod nazwą Turning-Ball. Jeszcze tego samego roku rozegrane zostały pierwsze oficjalne zawody. Prosta, a zarazem ciekawa gra przyciągała młodzież do organizowanych i zakrojonych na coraz szerszą skalę spotkań.

Od tamtego czasu wynalazca sportu ciągle rozwijał zasady i wprowadzał ulepszenia w sprzęcie. Piłka do gry, od zniszczonych piłek tenisowych, przeszła długą drogę aż do specjalnie zaprojektowanego kształtu, i wykonania z jednego kawałka specjalnej gumy. Rakieta, począwszy od rakiet tenisowych, które okazały się nieco za duże i przez to nieporęczne, przez rakiety drewniane dotarła do obecnego kształtu, który od 1985 roku chroniony jest patentem z USA. Zmianom ulegała również żyłka mocująca i szpulka u szczytu statywu. Finalny kształt całości wyposażenia i samej gry uformowany został w 1984 roku i ochroniony patentem pod nazwą Speed-ball.

W roku 1984 powstała Egipska Federacja Speed-balla z Prezydentem Lotfym na czele. W tym samym roku rozegrane zostały pierwsze Mistrzostwa Egiptu. Rok później, po prezentacji sportu w kilku krajach Europy i Azji powstała Międzynarodowa Federacja Speed-balla. W jej skład wchodził Egipt oraz inne kraje, jak Japonia i Francja. Pierwsze Mistrzostwa Świata w Speed-ball rozegrane zostały w Kairze w 1986 roku. Od tego czasu impreza rozgrywana jest corocznie, a sport ciągle zyskuje na popularności. Do federacji dołączyły również kolejne kraje, jak Szwecja, USA, Kanada czy Dania.

Więcej
Zasady – Speed-ball

Pełny zestaw do gry w speed-ball składa się z podstawy ( w polsce gramy na 25 kg lub 50 kg ), masztu 1,7m oraz szpulki (3 cm ), do której jest przymocowana 1,5 metrowa żyłka z gumową piłeczką.

Czytaj więcej →
W Polsce – Speed-ball

Zaczęło się od rocznej przygody w Egipcie. Przemysław Wolan po ślubie wyjechał z żoną do Egiptu gdzie zaraził się tym niespotykanym sportem.

Czytaj więcej →