Historia – Padel
Genezy padla należy poszukiwać w latach 60. poprzedniego wieku. Kolebką tej dyscypliny jest Meksyk, a konkretnie tamtejszy malowniczy kurort pod nazwą Acapulco. Właśnie tam pierwotną wersję padlowego kortu stworzył Enrique Corcuera. Był to rok 1969. Powody skąd właściwie wzięły się ściany są przynajmniej dwa. Pierwszym z nich jest kwestia roślinności, która w łatwy sposób mogłaby przedostać się na kort i przeszkadzać w grze. Drugi to najbliższe sąsiedztwo, gdzie podczas meczu przelatywały piłki. Bardzo
możliwe, iż obie te przyczyny zadecydowały o narodzinach nowej dyscypliny.
Pięć lat później sport przeniósł się do Hiszpanii za sprawą przyjaciela Enrique – księcia Alfreda de Hohenloche, który odwiedziwszy Corcuerę zafascynował się nową dysycpliną. W 1974 roku zbudował on w swoim Marbella Club pierwsze korty do padla w Europie. Nie trwało długo a padel zdobył już kolejny kontynent, bowiem zaledwie rok później to inny przyjaciel księcia – Argentyńczyk Julio Menditengui – odwiedzając Marbellę
zdecydował się rozpocząć promocję sportu w swojej ojczyźnie. Boom na padla w Argentynie był ogromny, gdyż w 1990 roku było tam już ponad 2 miliony graczy i 10 tysięcy wybudowanych kortów.
Razem ze wzrostem popularności wzrosło zapotrzebowanie na ustanowienie ciał zarządzających oraz przeprowadzenie profesjonalnych rozgrywek. Zatem 12 lipca 1991 roku została utworzona FIP, czyli Federación International de Pádel. Obecnie prezydentem federacji jest Włoch Luigi Carraro. Najważniejsze międzynarodowe rozgrywki rozpoczęto w 2005 roku pod nazwą Padel Pro Tour. Trwały one przez 8 lat, by w 2013 roku przybrać znaną po dziś dzień nazwę World Padel Tour. Z racji tego, iż to była to inicjatywa w głównej mierze hiszpańska to właśnie tam odbywa się większość turniejów w ciągu roku.
W miarę upływu czasu inne europejskie kraje zapoznały się z nową rakietową dyscypliną. Obecnie poza półwyspem iberyjskim sporymi padlowymi ośrodkami są Włochy, Francja, Holandia i Belgia. Polska na tle Europy prezentuje się nadal dość skromnie, a więcej o naszej sytuacji można poczytać w zakładce “W Polsce”.