Kolebką racketlona, czyli najbardziej multirakietowego obecnie sportu, jest Skandynawia. W mroźnej Finlandii w latach 80. XX wieku sympatycy różnych dyscyplin rakietowych spotkali się, by rywalizować w mailapelit – tłumaczone jako rakietowe gry. W 1986 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa Finlandii. Nieopodal w Szwecji dyscyplina też mniej więcej w tym samym czasie zyskiwała na popularności. Pierwsze zawody odbyły się w maju 1989 roku, a rok później Szwedzi mieli już swoje mistrzostwa, na których stawiło się bagatela ponad 200 uczestników.

Debiutowy międzynarodowy turniej racketlona odbył się w Göteborgu w 2001 roku. Wtedy zmierzyły się ze sobą reprezentacje Finlandii, Szwecji, Bułgarii, Niemiec, Francji i Szkocji. Rok później racketlon wyszedł poza Skandynawię dzięki zawodom zorganizowanym w Szkocji. 15 września 2002 roku powołano IRF – International Racketlon Federation, którą później przemianowano na FIR – skrót oparty o francuską wersję brzmiącą następująco: Federation Internationale de Racketlon.

Każdego roku organizowany jest World Tour, czyli oficjalne rozgrywki pod patronatem federacji. Turnieje rozgrywane są w znakomitej większości w Europie, ale odbyły się również zawody w Stanach Zjednoczonych, czy Tajlandii. Obecnie prym w tej dyscyplinie wiodą Austriacy, Duńczycy, Szwajcarzy i Brytyjczycy. Polacy również odegrali prominentną rolę w mistrzostwach racketlona, ale o sukcesach rodaków więcej można znaleźć na podstronie poświęconej polskiemu racketlonowi.