Tenis stołowy nazywany często “ping-pongiem” zawdzięcza istnienie swojej pierwotnej odmianie, czyli kształtował się w momencie wzrostu popularności tenisa ziemnego. Poszukiwano sposobu, by właśnie wspomnianą ziemną odmianę uprawiać także w warunkach zimowych, wewnątrz. Angielska firma J. Jacques and Son wymyśliła termin “ping-pong”, który w Stanach Zjednoczonych opatentowali Parker Brothers. Pierwsze turnieje odbywały się już u początków XX wieku. Warto nadmienić, iż przedtem w obiegu były również inne nazwy jak “flim flam”, czy “whiff whaff”, które jednak nie przyjęły się jak obecnie popularny “ping-pong”.

 Pierwsze stowarzyszenie pod nazwą Ping Pong Association uformowało się na starcie nowego stulecia, jednak  w 1921 roku było już znane jako World Table Tennis Federation. Funkcjonująca do dziś Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego ukonstytuowała się finalnie w 1926 roku. Państw założycielskich było 9 w postaci: Anglii, Walii, Czechosłowacji, Austrii, Węgier, Niemiec, Indii, Danii i Szwecji. W tym samym roku w Londynie zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata. Imprezę całkowicie zdominowali reprezentanci Węgier, wygrywając we wszystkich konkurencjach. Singlowym złotym medalistą w kategorii męskiej został Roland Jacobi, a w żeńskiej Mária Mednyánszky.

Początkowe lata dyscypliny to zdecydowana przewaga Europejczyków, ale już od lat 50. XX wieku światowemu tenisowi stołowemu ton nadawali Azjaci. Potęgą okazali się Chińczycy. W tym okresie rządził tam Mao Zedong, który ping-pong uznał za narodowy sport. Spowodowane było to po pierwsze tym, iż była to dyscyplina stosunkowo tania w porównania z grami zespołowymi, do których potrzeba była budowa specjalnych boisk. Po drugie tenis stołowy nie był aż tak popularny na Zachodzie, jak na przykład piłka nożna. Zaowocowało to pozycją Chin jako hegemona po dziś dzień, a wśród najwybitniejszych zawodników z tamtejszego kraju można wymienić chociażby Zhuanga Zedonga odnoszącego sukcesy w latach 60. XX stulecia, a także Wang Hao – emerytowanego już sportowca święcącego triumfy w pierwszej i na początku drugiej dekady XXI wieku.

Tenis stołowy zawitał na Letnich Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy w 1988 roku, które rozgrywane były w Seulu. ITTF, czyli Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego swoją siedzibę ma w Lozannie położonej w Szwajcarii. Obecnie funkcję prezydenta od 2014 sprawuje pochodzący z Niemiec Thomas Weikert. Czołówka tenisistów stołowych w dalszym ciągu gracze z kontynentu azjatyckiego, a w Europie silną pozycję mają Węgrzy, Niemcy oraz Szwedzi.